Onemocnění štítné žlázy
Štítná žláza se u psa a kočky nachází po stranách průdušnice a produkuje tři základní hormony: L-tyroxin (T4), L-trijodtyronin (T3) a kalcitonin.
Základní účinky tyroxinu a trijodtyroninu:
- zvyšují využitelnost kyslíku ve tkáních
- stimulují tvorbu tepla
- zvyšují počet červených krvinek a jejich funkci
- stimulují vstřebávání jednoduchých cukrů ze střeva
- podporují růst kostí
- zvyšují sekreci mléka
- ovlivňují strukturu, funkci a imunitu kůže
Vylučování těchto hormonů do krve je regulováno hormonem TSH, který se vytváří v adenohypofýze (přední lalok podvěsku mozkového).
Hypotyreóza
Podstatou tohoto onemocnění je nedostatek hormonů štítné žlázy. V 95 % případů se jedná o autoimunitní proces, kdy dochází k destrukci tkáně žlázy. Ve zbylém procentu se jedná o nádorový proces hypofýzy.
Plemenná predispozice bývá u zlatých retrívrů, dobrmanů, jezevčíků, německých ovčáků, rotvajlerů a dalších.
Onemocnění se nejčastěji začíná projevovat ve středním věku. Pes bývá unavený, má nechuť k pohybu, vyhledává teplo, má sníženou chuť k jídlu nebo je obézní, u fen se prodlužuje interval mezi háráním, u samců pozorujeme ztrátu libida.
Podezření na hypotyreózu máme nejčastěji při opakovaných onemocnění kůže. U psů pozorujeme suchou, lomivou srst, zvýšené celkové línání nebo vypadávání srsti pouze na určitých místech, nedorůstání srsti po ostříhání, zdrsnělá a suchá kůže, špatné hojení ran, snadné poškození kůže, opakované záněty zvukovodů.
Méně často dochází i ke změnám na očích. Hypotyreóza se může podílet na vzniku korneální lipidózy, vředu na rohovce, zánětu duhovky nebo sekundárního glaukomu.
V krevních testech zaznamenáváme pokles červených krvinek a zvýšení hladiny lipidů. Nedostatek hormonů se projevuje i na srdci. Dochází ke zpomalení srdeční akce (bradykardii).
K diagnostice hypotyreózy využíváme krevních testů, kdy sledujeme hladinu některého z hormonů štítné žlázy a hormonu TSH. Klinické vyšetření má také svou nezastupitelnou roli. 30 – 50 % hypotyreózních psů má hladinu tyroxinu normální a naopak u 20 % psů s normální aktivitou štítné žlázy může být hladina nízká. Např. u chrtů jsou hladiny celkového tyroxinu běžně nižší než u jiných plemen. Proto je důležité po nasazení léků sledovat klinickou odezvu u pacienta a pravidelně stanovovat hladiny hormonů v krvi. Produkci tyroxinu a méně trijodtyroninu ovlivňují také léky nebo zánětlivé stavy.
Hypotyreóza je bohužel stále častějším problémem nejen lidí, ale i psů. Při včasné diagnostice a správně vedené terapii však můžeme pacientům výrazně pomoci a zlepšit jejich zdravotní stav.