Dermatofytóza
Dermatofytóza je kožní mykóza způsobená mikroorganismem Microsporum canis, Microsporum gypseum nebo Trichophyton mentagrophytes. Nejčastějším původcem u psů a koček je Microsporum canis. U psů pozorujeme zvýšený výskyt této mykózy od podzimu do jara.U koček po celý rok. Kočky jsou považovány za hlavní zdroj této mykózy. Přenáší tuto mykózu často bez jakýchkoliv klinických příznaků.
Pes nebo kočka se nejčastěji nakazí přímým kontaktem s nakaženým zvířetem nebo pobytem v místech, kde se nakažené zvíře pohybovalo a zanechalo tam chlupy a šupiny kůže se spory plísně. Tyto spory pak pronikají do kůže v místě poranění nebo poškození ochranné bariéry kůže. Často onemocnění velmi mladá, stará, imunosuprimovaná, podvyživená zvířata. Březí, laktující feny nebo zvířata s rakovinou či Cushingovou chorobou. Pacienti s atopickou dermatitidou jsou predisponování právě kvůli neustálému poškozování kůže škrábáním.
Klinicky se dermatofytóza projevuje šupinatěním, vypadáváním chlupů nebo jejich ulamováním těsně nad povrchem kůže. Může napadnout i drápy, které se snadno lámou, drolí a jsou velmi bolestivé.
Diagnóza se potvrzuje kultivací chlupů a kožního seškrabu.
Při léčbě se doporučuje zvíře ostříhat a léčit všechna další zvířata v domácnosti. Doporučuje se pravidelně vysávat domácnost a prát pelíšky na vysoké teploty. Spory jsou však velmi odolné a mohou vydržet při příznivých podmínkách bytu mnoho měsíců. Léčí se především topicky pomocí šamponů či sprejů zhruba ve čtyřdenních intervalech. Pokud je onemocnění pokročilé a na lokální léčbu neodpovídá používají se celková antimykotika. Existuje také očkování proti Microsporum canis, které pomáhá odstraňovat spory z prostředí a zabrání další reinfekci již uzdraveného zvířete. Výrobce udává i léčivé účinky. Léčba trvá týdny až měsíce a pokračuje dokud není kontrolní kultivace negativní. Po vyléčení nevzniká dlouhodobá přirozená imunita a zvíře se může kdykoli znovu nakazit.
Dermatofytózu řadíme mezi zoonózy čili nemoci přenosné ze zvířete na člověka.