Klíšťata

Každý rok se od dubna do října potýkáme s nepříjemnými malými parazity, kteří obtěžují nás i naše zvířata. Na našem území se z čeledi Klíšťata (Ixodidae) nejčastěji vyskytuje klíště obecné. Celý jeho vývoj trvá rok i déle.Z vajíček se líhnou larvy, které se po nasátí krve mění v nymfy. Ty sají obvykle na drobných savcích, ale můžeme se s nimi setkat i na kočce a psovi.

Klíšťata jsou nebezpečná přenosem řady onemocnění (především lymské boreliózy), ale při nadměrném napadení může dojít i k paralýze (ochrnutí ) hostitele.

Po každé procházce, kde se může pes setkat s klíšťaty, zvíře prohlédneme a zbavíme ho dosud nepřisátých klíšťat. Přichycené klíště zakápneme alkoholem nebo olejem a poté opatrně vytáhneme. Vzhledem k utváření chobotku klíštěte, nezáleží na směru vytáčení. Nedotýkejte se klíštěte holýma rukama, protože by Vám při jeho nechtěném rozmáčknutí hrozil přenos infekce. Ranku poté dezinfikujeme. Po přisátí klíštěte může dojít k alergické reakci a vytvoření tzv. granulomu, který spontánně mizí až po několika měsících.

K ochraně před napadením klíšťaty používáme řadu přípravků. Spot on je kapka antiparazitika aplikovaná na kůži mezi lopatky. Většinou působí již od druhého dne a to po dobu čtyř týdnů. Kvalitní obojky napuštěné antiparazitikem vydrží přes celou sezónu. Ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob ochrany, výrazně tím snížíte riziko přenosu infekce od klíštěte.