Homeopatická poradna č. 1 – onemocnění dásní

Je-li Vám blízká homeopatie, můžete podpořit léčení Vašeho zvířete pomocí jednoho či několika homeopaticky ředěných léků. Pravidelně budeme zařazovat krátké a přehledné informace, které Vám usnadní orientaci v nepřeberném množství dostupných homeopatik.

Zároveň budeme rády, pokud nám sami navrhnete určité téma, které by Vás zajímalo.

č. 1) Onemocnění dásní

S lehkými záněty dásní, které se projevují červeným lemem u krčků zubů, se setkáváme velice často. Příčinou bývá především ukládání zubního kamene na sklovině zubu, nedostatečná zubní hygiena či u koček např. kaliciviróza. Závažnější procesy bývají  bolestivé, zvířata přestávají přijímat potravu, dásně snadno krvácí, mohou vznikat puchýřky a s déletrvajícím procesem dochází i k uvolňování zubů a jejich vypadávání.

Při výběru léku se orientujeme podle vzhledu dásní, dalších projevů zánětu a v neposlední řadě podle chování a povahy zvířete.

Při počínajícím zánětu, kdy pozorujeme pouze tmavě růžový lem a otok, můžeme použít Apis mellifica CH 9 3xdenně. Je-li dáseň červená a bolestivá, podáváme Belladonna CH 9 3x denně. U popudlivých a neklidných koček, které vykazují bolestivost, je správným lékem Chamomilla 9 – 15 Ch a naopak pro milé a mazlivé kočky a psy Pulsatilla 9 CH.

Borax 9 CH 3x denně je vhodný pro kočky, které jsou v podstatě neošetřitelné, mají afty, zánět se šíří až do hltanu, mají zarudlý lem na dásních okolo zubů, výrazně sliní a z tlamky jim mohou viset husté provazce slin. Kočky mohou zvracet či trpět na průjmy. Na dásních můžeme najít bělavé houbovité výrůstky.

Rhus toxicodendron 9 CH 3x denně je lékem pro tmavě červené sliznice, afty a přítomnost puchýřků. Zvíře může být neklidné a stranit se majiteli.

Nitricum acidum 9 CH 3x denně pro afty s nepravidelnými okraji, jejichž spodina snadno krvácí, při autoimunitních onemocněních, na spojnici sliznice a kůže se objevují krvácející nebo hnisající trhliny.

Mercurius corrosivus 30 CH 1x denně je vhodný při výrazném hnisání tmavě červených a oteklých dásní, proces je bolestivý a dochází až k destrukci tkáně. Pacient je velmi iritovaný až agresivní. Pes nebo kočka velmi sliní a mají zvětšené svodné mízní uzliny.

Kreosotum 30 CH 1x denně pomáhá hojit hnisavé a velmi bolestivé afty. Dáseň nabývá velmi tmavé barvy, je houbovité struktury a kolem aftu pozorujeme zarudlý lem. Z dutiny ústní cítíme výrazný zápach a zvířeti vytékají krvavé sliny. Může docházet ke zvracení a průjmům. Tyto stavy už mohou hraničit s odúmrtí tkáně a rakovinovým bujením.

Hepar sulfur 30 CH 2x denně najde uplatnění u abscedujících lézí s hnisáním. Zvíře nesnese kontakt a přestává přijímat potravu.

Sulfuricum acidum 15 – 30 CH 1 až 2x denně vyzkoušejte u koček s kalicivirózou, pokud dochází ke krvácení dásní, jsou přítomné tmavočervené eroze, pacient je vyčerpaný a apatický.

Fluoricum acidum   30 CH 2x denně podáváme u zvířat se zubním kamenem, odchlípenou dásní, kazivostí zubů, infekcemi.  Pozorujeme krvavé slinění a pacienti se energicky pohybují.

Vhodným doplňkem při infekčních onemocněních a pro podporu účinku antibiotik je Oscillococcinum. V prvních dnech 3x denně, jednu tubu můžete rozpustit do větší stříkačky a uchovat v chladu. Poté dávkujte po menším množství přímo do tlamky.

Všechny léky doporučujeme rozpouštět v malém množství čisté neochucené vody a poté vstříknout do tlamky. U koček můžeme pokapat tlapky a nechat kočky, aby si je olízaly. Psi zase mohou lízat vodu s lékem z dlaně. Vždy je vhodné vyhnout se době krmení, aby v tlamce nezůstaly zbytky krmiva.