Toxoplazmóza

Toxoplazmózu způsobuje prvok Toxoplasma gondii. Vůči infekci tímto prvokem jsou vnímaví savci i ptáci, ale konečným hostitelem je pouze kočka a ostatní kočkovité šelmy. U nich dochází k vylučování oocyst(vývojové stádium parazita schopné odolávat nepříznivým podmínkám vnějšího prostředí), které jsou dalším zdrojem infekce. V mezihostiteli (pes, člověk, myš, kráva, atd.) dochází k namnožení parazita, který může napadat červené krvinky, mozek a oči.

Toxoplazmóza často probíhá bez klinických symptomů (u koček až z 90%). Vývoj onemocnění také závisí na obranyschopnosti organismu. Pro dospělé a zdravé jedince představuje pouze malé nebezpečí.
Akutní průběh onemocnění doprovází zvýšená tělesná teplota, zvětšené mízní uzliny, výtok z nosu a očí, průjmy, zánět plic. Posléze může dojít k selhání jater, infekce srdce i mozku. U březích samic může dojít k emryonální odúmrti, k potratům nebo i malformacím plodu.

Diagnostika onemocnění se nejčastěji opírá o zjišťování dynamiky titrů protilátek v krvi. Je vhodné odebrat krev dvakrát po 10 až 14 dnech, aby se odlišilo akutní onemocnění od dříve proběhlé infekce.
U koček chovaných v bytě a nekrmených syrovým masem je riziko infekce minimální.Venkovní kočky se snadno infikují při lovu hlodavců. Pokud krmíte zvíře syrovým masem, zamražte jej před zkrmením minimálně na tři dny na -18°C až -20°C.

Toxoplazmóza se řadí mezi významné zoonózy čili nemoci přenosné ze zvířete na člověka. Člověk se může infikovat pozřením nedostatečně tepelně opracového masa a vnitřností. Oocysty mohou také kontaminovat vodu a životní prostředí. V přírodě přežívají i déle než 1 rok.

Ženám hrozí riziko při práci na zahrádce, kde mohou přijít do styku s hlínou kontaminovanou oocystami (kočky rády svůj trus zahrabávají do hlíny nebo písku) nebo při čištění kočičí toalety. Proto je při těhotenství vhodné dodržovat přísnou hygienu a čištění toalety přenechat partnerovi. Pokud se nakazí těhotná žena během prvního trimestru dojde k napadení plodu a následně k abortu nebo k porodu tělesně či mentálně postiženého dítěte. Žena, která prodělala toxoplazmózu před otěhotněním, je po dobu těhotenství chráněná a k napadení plodu již nedochází.