Vliv krmení na zdravotní stav u králíka

Králík je býložravec specificky uzpůsobený k příjmu šťavnaté zelené potravy a to především listů. Vzhledem ke své velikosti má velkou potřebu energie, ale zároveň musí být mrštný aby unikl svým predátorům.

Vyvinul se tak u něj unikátní systém trávení. Králík může přijmout velké množství potravy, které ho však nezatěžuje. Dokáže se rychle zbavit nestravitelné vlákniny v podobě trusu („tvrdých bobků“) a ze zbytku („měkkých bobků“ – tzv. cékotrofů) dobře zužitkovat produkty střevních bakterií, proteiny a vitamíny.

I když je nestravitelná vláknina na první pohled zbytečná a rychle odchází střevem ven, je naprosto nezbytná pro stimulaci peristaltiky střeva. Zdrojem této vlákniny je především tráva, seno a listová zelenina.

Základem jídelníčku každého králíka by proto mělo být seno. Doporučuje se především seno obsahující bojínek luční. Seno z vojtěšky je pro dospělé králíky žijící v kleci příliš kalorické a s vysokým obsahem vápníku. Mláďatům jej však můžete podávat.

Pokud máte možnost, dopřejte svému králíkovi čerstvou trávu. Postupně ji přidávejte během tří dnů k původnímu krmení, aby si na ní králík zvykl.

Denně také přidávejte směs alespoň tří druhů listové zeleniny. Salát, čínské zelí, nať z mrkve, petržele nebo kapustu.

Podávat můžete i jinou zeleninu. Např. brokolici, mrkev, kedlubnu. Ale spíše v menším množství.

Vhodné je také jabloňové nebo malinové listí, pampeliška, jitrocel nebo kokoška.

Ovoce se králíkům podává jen jako pamlsek a v malém množství! Můžete dát kousek jablka, ananasu, hrušky nebo blumy. Vyhněte se ovoci s vysokým obsahem cukru jako je např. banán nebo hroznové víno. Jednoduché cukry mohou podpořit přerůstání bakterií ve střevě a tím způsobit vážné zdravotní problémy!

Oves a ječmen omezte na minimum.

Naprosto nezbytný je dostatek čerstvé vody.

Pohyb střev také podporuje pravidelný pohyb, takže nechávejte svého králíka často proběhnout.

Co se stane pokud králík nemá vhodnou stravu?

1)      Nedostatečný pohyb žaludku a střev

Tento stav nahrává obzvláště u dlouhosrstých plemen vzniku trichobezoárů. Jsou to smotky chlupů, které mohou ucpávat průchod žaludkem a způsobit až fatální problémy.

Příjem nestravitelné vlákniny je take nejlepší prevencí vzniku zánětů střev a akutní plynatosti, což jsou u králíků velmi vážné zdravotní komplikace.

2)      Nedostatečné obrušování zubů

Pokud jsou hlavní složkou potravy granule nebo zrní, králík žvýká mnohem kratší dobu a omezuje pohyb čelistí. To ve svém důsledku vede k nedostatečnému obrušování třenových zubů a stoliček. A protože tyto zuby kontinuálně rostou po celý život zvířete, problém je nasnadě. Třenové zuby a stoličky spodní čelisti přerůstají přes jazyk až ho přerostou natolik, že už králík nemůže jazykem dále hýbat a přijímat potravu. Zuby vrchní čelisti se zase stáčejí směrem ven a zraňují sliznici tváří.  Králík začne odmítat seno a uzavře se začarovaný kruh. Zuby se neobrušují, rostou, ale v dutině ústní jim už místo nezbývá, proto se začnou prodlužovat směrem do kosti čelistí. Dochází k utlačování slzných kanálků, zánětům kosti a hladověním k selhávání jater.

3)      Ovoce

Cukry obsažené v ovoci podporují růst bakterií rodu Escerichia a Clostridium, které mohou při přemnožení vyvolat těžký zánět střev. Při nadměrném příjmu ovoce také dochází k nedostatečnému obrušování zubů.

Případ z praxe

U tohoto králíka nedocházelo vlivem špatného krmení k obrušování třenových zubů a stoliček. Na rentgenovém snímku je vidět deformace spodní čelisti rostoucími zuby. Vlastní zuby jsou zakřivené a deformované. V tomto případě již bude potřeba zuby do konce života pravidelně hlídat a obrušovat.